گروه سیره پژوهی شهیدستان

 یک گروه داوطلب غیررسمی است که به منظور ترسیم صورت و تبیین سیرت شهدای انقلاب اسلامی به ویژه شهدای دانش‌آموز و فارغ‌التحصیل دبیرستان مفید تهران فعالیت می‌کند. تمام فعالیت های این گروه، ذیل قانون اساسی و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. اما تشکیل، برنامه‌ریزی و اداره آن کاملاً مستقل و متکی به اراده و رأی ارکان داخلی آن است و هیچگونه وابستگی مالی و یا اجرایی به هیچ کدام از ارگان ها و موسسات ندارد.

گروه سیره پژوهی شهیدستان از دو رکن اصلی تشکیل شده است.گروهی از شخصیت‌های فرهنگی که سابقه‌ی فعالیت در یادواره‌های شهدای دبیرستان مفید را داشته‌اند و علاوه بر افتخار فعالیت در مجتمع آموزشی مفید در جایگاه معلم، مورد احترام خانواده‌ی مکرم شهدا، همرزمان و دوستان شهدا هستند، به عنوان اعضای هیأت امنای شهیدستان انتخاب می‌شوند. و گروهی از جوانان داوطلب فعالیت در راستای اهداف شهیدستان که سالانه متعهد به حضور در جلسات شورای اجرایی و همکاری در تعریف و مدیریت پروژه‌های شهیدستان هستند به عنوان اعضای شورای اجرایی شناخته می‌شوند.

فعالیت های گروه شهیدستان برپایه چند هدف کلی شکل گرفته است:
+ معرفی و ثبت صورت شهیدان به عنوان قهرمانان تاریخ ایران اسلامی
+ تبیین و ترویج سیرت شهیدان به عنوان الگوهای جاودانه‌ی تربیتی در فرهنگ ایرانی اسلامی
+ انتشار آزاد و غیرتجاری مستندات و محتوای مرتبط با صورت و سیرت شهدا برای بهره برداری همیشگی همگان تحت مجوز فرهنگی آزاد کریتیو کامنز بین‌المللی (ویرایش ٠.۴ –  BY)

فعالیت شهیدستان مبتنی بر انجام کار داوطلبانه می‌باشد و حضور اعضای هیأت امنا و شورای اجرایی در آن به شکل افتخاری بوده و ایشان برای فعالیت‌های خود هیچ گونه دستمزدی (اعم از حقوق ثابت یا موقت، حق جلسه، پاداش و…) دریافت نمی کنند.
تأمین مالی جمعی* یعنی حمایت عموم مردم و سازمان ها از تلاش های یک کارآفرین از راه های اصلی درآمدزایی این گروه می باشد. سایر راه های تأمین هزینه های شهیدستان بدین شرح می باشد:
+مشارکت داوطلبانه‌ی اعضا
+کمک‌های نقدی یا غیرنقدی خیرین محترم
+کسب درآمد احتمالی از تولیدات گروه (جوایز جشنواره‌ها و مسابقات، …)
+تولیدات گروه (جوایز جشنواره‌ها و مسابقات، …)

* Crowdfunding

اساس فعالیت های شهیدستان بر جمع‌سپاری* بنا شده است. جمع سپاری ترکیبی از دو واژه “جمعیت” و “برون‌سپاری” به معنای برون‌سپاری به انبوه جمعیت ‌ است. جمع‌سپاری نوعی برون‌سپاری است ولی نه به شرکت ها و سازمان های خاص بلکه به گروه فراوانی از افراد ناشناخته. این جمعیت هم شامل افراد کارآمد می شود و هم بی تجربه.

* Crowdsourcing

سیره پژوهی با ترکیب زندگی نامه اشخاص خاص و مدارک شخصی آنان (مانند نامه ها و خاطرات شخصی) به بررسی این سوال می پردازد که «سبک زندگی گروهی از افراد یا انسان های خاص چگونه است؟». متن سیره پژوهی باید ملموس باشد و بیشتر به بینش ها، گرایش ها و اهداف اشخاص مدنظر اختصاص داده شده باشد تا اهداف نویسنده.  تاریخ شفاهی* یکی از شیوه های پژوهش در تاریخ است که به شرح و شناسایی وقایع، رویداد ها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاه ها، شنیده ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن ماجرا ها می پردازد. تاریخ شفاهی مکمل تاریخ نگاری مکتوب است.

* Oral History